AKTUALNOŚCI:

Ambroży Grabowski

2018-10-07 11:59:35


To tytuł najnowszego wydawnictwa naszego Towarzystwa w 150. rocznicę śmierci naszego rodaka. Publikacja składa się z czterech części tematycznych. Pierwsza to wspomnienia Ambrożego Grabowskiego związane wyłącznie z Kętami, w której opisuje swoją młodość, rodzinę, zwyczaje oraz życie w ówczesnych Kętach na tyle, na ile zapamiętał, opuszczając je jako 14,5 - letni chłopiec. W drugiej części dr Marta Tylza-Janosz opisuje Kęty czasów dzieciństwa Ambrożego Grabowskiego oraz prostuje zaistniałe nieścisłości autora wspomnień. Trzecia część piórem dr. Konrada Meusa traktuje o działalności Ambrożego Grabowskiego w Krakowie, w którym w sposób twórczy spędził 71 lat swego życia. Część czwarta prezentuje pamiątki po Ambrożym Grabowskim, tym cenniejsze, że niewiele ich się ostało.

Zobacz zdjęcia

kbZasłużony dla Gminy Kęty

2018-08-02 11:32:05Tytuł "Zasłużony dla Gminy Kęty" dla Pana Jana Kantego Christa i Towarzystwa Miłośników Kęt

27 lipca w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach odbyła się uroczysta LI sesja Rady Miejskiej, podczas której Pan Jan Kanty Christ oraz Towarzystwo Miłośników Kęt otrzymali tytuły „Zasłużony dla Gminy Kęty”. Uchwały o nadanie tytułów Rada Miejska w Kętach podjęła w maju br.
Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach, Marek Nycz, witając obecnych: radnych Rady Miejskiej w Kętach, burmistrza Gminy Kęty – Krzysztofa Jana Klęczara wraz z zastępcą Rafałem Ficoniem, sekretarz Gminy Kęty – Ewelinę Jurę-Bączek, dyrektor Muzeum w Kętach – Martę Tylzę-Janosz. Szczególne powitanie skierował w stronę Pana Jana Kantego Christa, który przybył na uroczystość z małżonką Ireną oraz rodziną, towarzyszących Panu Janowi druhów strażaków z Komendantem Gminnym Józefem Szafranem na czele, członków Związku Kombatantów w Kętach oraz członków Towarzystwa Miłośników Kęt na czele z przewodniczącym Kazimierzem Brzuską z żoną Barbarą, a także byłych przewodniczących TMK - Pani Ireny Droździk i Pani Anny Chowaniak, jak również tych, którzy zakładali i rozwijali stowarzyszenie i do dziś kontynuują społeczną działalność miasta Kęty.

Zobacz zdjęcia

kb


Uroczysta sesja Rady Miejskiej

2018-07-23 10:48:37

kbZasłużeni dla Gminy Kęty

2018-07-03 16:54:08


Miło nam poinformować członków i sympatyków Towarzystwa
Miłośników Kęt, że w dowód uznania za wybitne zasługi dla
rozwoju Gminy, Rada Miejska w Kętach uchwałą nr XLVII/429/2018
z dnia 28.05.2018 r. nadała Towarzystwu Miłośników Kęt i naszemu członkowi
panu Janowi Christowi tytuł "Zasłużony dla Gminy Kęty".
Akty wyróżnień zostaną wręczone na uroczystej sesji Rady Miejskiej w miesiącu
lipcu na którą serdecznie zapraszamy członków Towarzystwa.
Dokładny termin sesji podamy na naszej stronie internetowej.

Zobacz zdjęcia

kbNajnowszy „Almanach Kęcki” Nr XXI już w sprzedaży.

2018-05-28 09:32:19


W piątkowy wieczór w Domu Kultury odbyło się spotkanie promocyjne XXI „Almanachu Kęckiego”. W spotkaniu uczestniczyli autorzy artykułów, członkowie Towarzystwa Miłośników Kęt, sympatycy i wierni czytelnicy popularnego Almanacu oraz zaproszeni goście, a wśród nich zastępca burmistrza pan Rafał Ficoń Najnowszy numer Almanachu został zaprezentowany w formie prezentacji multimedialnej w trakcie której niektórzy autorzy prezentowali zebranym swoje artykuły, m.in. Marek Nycz, Tadeusz Dryja, Anna Chowaniak i Marta Tylza-Janosz. Po interesującej prezentacji przewodniczący Towarzystwa Miłosników Kęt Kazimierz Brzuska podziękował autorom artykułów wręczając najnowszy Almanach. Wręczając Almanach burmistrzowi Rafałowi Ficoniowi złożył na jego ręce szczególne podziękowanie za pomoc, dzięki której Almanach mógł się ukazać. Miłym akcentem spotkania były życzenia, kwiaty i pamiątkowe upominki, które z rąk przewodniczącego Kazimierza Brzuski otrzymała z okazji 85 rocznicy urodzin pani Irena Droździk oraz z okazji 90 rocznicy urodzin pan Jan Kanty Christ, współzałożyciele i członkowie Towarzystwa Miłośników Kęt.
Najnowszy XXI Almanach Kęcki zawiera szereg interesujących artykułów m.in. o księdzu Grzegorzu Zdziewojskim, inicjatorze budowy kaplicy św. Jana Kantego, o szkolnictwie zawodowym w Kętach, o pożarze Kęt w 1797 r., o liturgicznej kapie podarowanej przez króla Jana III Sobieskiego oraz o I kadencji kęckiego samorządu (1867 – 1870).
Almanach można już nabyć w kęckim Muzeum, sklepie „Dewocjonalia” i w księgarni „TuCzytam” przy ul. Mickiewicza.

Zobacz zdjęcia

kb