AKTUALNOŚCI:

21 kwest cmentarnych.

2017-12-14 09:48:42


Jednym z celów powstałego w 1977 r. Towarzystwa Miłośników Kęt była opieka nad historycznymi zabytkami miasta. I tak pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Towarzystwo zainteresowało się cmentarzem komunalnym, na którym znajdowały się liczne zabytkowe nagrobki. Były one na grobach, które nie miały opiekunów ze strony rodziny, a ulegały zniszczeniu w wyniku działania czynników atmosferycznych. W dniu 1 listopada 1996 r. przed cmentarzem odbyła się promocyjna sprzedaż wydanej przez Towarzystwo Miłośników Kęt książki Władysława Droździka „Cmentarze i groby w Kętach”. Publikacja ta, opisująca historię kęckich cmentarzy, a także zawierająca 138 biogramów zmarłych osób, związanych z Kętami, cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających w tym dniu cmentarz tym bardziej, że można było uzyskać dedykację Władysława Droździka, jej autora.

kb


Kolejna kwesta za nami.

2017-11-04 10:15:27


To była już 21. kwesta zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Kęt na rzecz renowacji i konserwacji zabytkowych obiektów, znajdujących się na kęckim cmentarzu komunalnym. W środę 1 listopada 66 wolontariuszy w godz. od 8 – 16 kwestowało przy bramach cmentarza. Dzięki dużej ofiarności odwiedzających w dniu Święta Zmarłych groby swoich bliskich, udało się zebrać 14 094,70 zł plus 15 euro co daje ostateczną kwotę 14 156,35 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone w przyszłym roku na prace konserwacyjno – renowacyjne kolejnego zabytkowego pomnika nagrobnego znajdującego się na kęckim cmentarzu.
Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty (13 752 zł) została przeprowadzona konserwacja marmurowego pomnika Józefy i Jana Handzlików, której koszt wyniósł 14 000 zł, a brakującą kwotę dołożyliśmy z naszych skromnych środków. Warto dodać, że pierwsza kwesta odbyła sie w dniu 1 listopada 1997 r. w której kwestowało 15 osób na czele z przewodniczącym Towarzystwa Miłośnikiem Kęt Władysławem Droździkiem, w trakcie której zebrano 2 400 zł. które wraz z pieniędzmi zebranymi w następnym roku przeznaczono na konserwację zabytkowego pomnika byłego burmistrza i Honorowego Obywatela Kęt, Henryka Dołkowskiego. W trakcie dwudziestu jeden kwest zebrano 182 217,35 zł za które poddano konserwacji, ratując je przed zniszczeniem, 18 zabytkowych pomników nagrobnych kęckiego cmentarza.
Co roku, niezależnie od pogody, przy bramach cmentarza kwestują wolontariusze – nauczyciele, uczniowie, samorządowcy, strażacy, rodziny, oraz członkowie i liczni sympatycy Towarzystwa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim kwestującym, którzy poświęcili swój czas dla tak szlachetnego celu jakim jest ratowanie historycznych zabytków naszego miasta.
Szczególne podziękowania kierujemy do ofiarodawców za wyjątkową hojność, dzięki której mogą być kontynuowane dalsze prace konserwacyjne na naszym cmentarzu.

1 listopada kwestowali:
Adamus Andrzej, Bakalarski Jacek, Banaś Błażej, Bryzek Andrzej, Brzozowicz Sylwia, Brzuska Kazimierz, Chowaniak Anna, Chrapkowicz Maria, Cwynar Jerzy, Dryja Tadeusz, Flasz Andrzej, Flasz Grażyna, Front Natalia, Front Wacław, Gandor-Bakalarska Maria, Gardyński Tomasz, Grabowska Urszula, Grzela Klaudyna, Handzlik Mariusz, Honkisz Józef, Jachnicka Zofia, Jasek Wanda, Jeremi-Dźwigoń Magdalena, Kadłubicka Lucyna, Kadłubicka Mirosława, Kadłubicka-Żydek Katarzyna, Karaim Maria, Kasolik-Piecha Małgorzata, Kasperek Michał, Klęczar Aneta, Klęczar Krzysztof, Koperska Maria, Korczyk Janina, Kowalska Grażyna, Króliczek Ewa, Kruczalak Adam, Kurec Henryk, Kurnik Zbigniew, Lewandowska Barbara, Łuniewska Iwona, Majkucińska Krystyna, Matlak Zuzanna, Matusiak Maria, Matusiak Wanda, Mitoraj-Mrzygłód Maria, Mojżesz-Wlazły Grażyna, Mrowiec Adam, Mrowiec Helena, Nowak Alina, Nycz Marek, Nycz Mirosława, Plewniak Łukasz, Rodak-Duraj Małgorzata, Sokół Stanisław, Szafran Józef, Szewczyk Nina, Szłapa Kacper, Szłapa Kazimiera, Szpilka Dagmara, Szpilka Weronika, Wągiel Małgorzata, Wągiel Marek, Wróbel Wojciech, Zabłocki Włodzimierz, Zajac Jadwiga.
Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt
Kazimierz Brzuska

Zobacz zdjęcia

kbKwesta cmentarna w dniu Święta Zmarłych

2017-10-30 21:37:05


Jak co roku w dniu 1 listopada (środa) 2017 r. przy bramach cmentarza komunalnego w Kętach odbędzie się kwesta cmentarna. Będzie to juz 21. kwesta organizowana przez Towarzystwo Miłośników Kęt. Od godz. 8 – 16 ponad sześćdziesięciu wolontariuszy stać będzie z puszkami przy cmentarnych bramach, zbierając pieniądze na ratowanie zabytkowych obiektów znajdujących się na tym cmentarzu. Za zebrane w roku ubiegłym datki został poddany zabiegom konserwacyjnym i rewaloryzacyjnym kolejny ponad stuletni zabytkowy pomnik nagrobny Józefy i Jana Handzlików. Bardzo liczymy na ofiarność darczyńców.
Wyniki kwesty zamieścimy niezwłocznie m.in. na stronie naszego Towarzystwa (www.tmk.kety.pl) i INFO Kęty (www.info.kety.pl).
Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt
Kazimierz Brzuska

kbZaproszenie na Jarmark Świętojański

2017-10-21 13:14:50


Serdecznie zapraszamy na tradycyjny Jarmark Świętojański, który odbędzie się w niedzielę
22 października na kęckim rynku. Jak co roku nasze Towarzystwa będzie miało swoje stoisko, na którym będzie można nabyć najnowsze nasze wydawnictwa.
- Almanach Kęcki nr XX
- Kościół św. Jana Kantego w Kętach
- Mistrz Jan z Kęt
- Kęty. Trzy historie
- Kalendarz na 2018 r. „Śladami św. Jana Kantego”
Stoisko nasze będzie czynne od godz. 11.

Zobacz zdjęcia

kbXVII Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych za nami.

2017-08-16 22:13:46


Tegoroczny rajd można uznać za bardzo udany. Wzięło w nim udział ponad 70 różnych pojazdów zabytkowych. Najstarszym pojazdem był piękny Ford z 1930 r. którego załogę stanowili Bivoj Kolar z żoną Janą z Czech, natomiast najstarszymi motocyklami były: WSK z 1955 r. (pierwszy model) Marcina Lekkiego z Bielan
W pierwszym dniu rajd uczestniczył w Moto Show pod Dębowcem w Bielsku-Białej, skąd kolumna rajdu udała się do Kóz, gdzie przed pałacem Czeczów odbyła się prezentacja pojazdów.. W godzinach popołudniowych, na zaproszenie prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta, rajd zawitał do tego miasta, gdzie uczestnicy zwiedzili Muzeum Żydowskie i oświęcimski Zamek.
W drugim dniu uczestnicy rajdu na parkingu klasztoru Franciszkanów odbyła się prezentacja pojazdów. W tym czasie część załóg udała spacerem do centrum, gdzie na Rynku przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt Kazimierz Brzuska opowiedział o historii 740 letnich Kęt. Każdy z uczestników spaceru otrzymał okolicznościowy folder „SPACER PO KĘCKIM RYNKU” przygotowane z okazji 40 lecia Towarzystwa Miłośników Kęt. Kolejne etapy to Porąbka, a następnie Sucha Beskidzka, skąd rajd przemieścił się do Makowa Podhalańskiego, a następnie do Mucharza gdzie uczestnicy mogli podziwiać piękne widoki na nowe jezioro na rzece Skawie. Dyplomy i nagrody od Towarzystwa Miłośników Kęt, które od lat współpracuje przy organizacji rajdów otrzymała załoga Forda z 1930 r. Bivoj i Jana Kolarowie z Czech oraz kęczanin Tadeusz Krawczyk właściciel Fiata 125 p 1300 z 1977 r.

Kęty, 16.08.2017 r.

Zobacz zdjęcia

kb