AKTUALNOŚCI:

Najnowszy „Almanach Kęcki” Nr XXI już w sprzedaży.

2018-05-28 09:32:19


W piątkowy wieczór w Domu Kultury odbyło się spotkanie promocyjne XXI „Almanachu Kęckiego”. W spotkaniu uczestniczyli autorzy artykułów, członkowie Towarzystwa Miłośników Kęt, sympatycy i wierni czytelnicy popularnego Almanacu oraz zaproszeni goście, a wśród nich zastępca burmistrza pan Rafał Ficoń Najnowszy numer Almanachu został zaprezentowany w formie prezentacji multimedialnej w trakcie której niektórzy autorzy prezentowali zebranym swoje artykuły, m.in. Marek Nycz, Tadeusz Dryja, Anna Chowaniak i Marta Tylza-Janosz. Po interesującej prezentacji przewodniczący Towarzystwa Miłosników Kęt Kazimierz Brzuska podziękował autorom artykułów wręczając najnowszy Almanach. Wręczając Almanach burmistrzowi Rafałowi Ficoniowi złożył na jego ręce szczególne podziękowanie za pomoc, dzięki której Almanach mógł się ukazać. Miłym akcentem spotkania były życzenia, kwiaty i pamiątkowe upominki, które z rąk przewodniczącego Kazimierza Brzuski otrzymała z okazji 85 rocznicy urodzin pani Irena Droździk oraz z okazji 90 rocznicy urodzin pan Jan Kanty Christ, współzałożyciele i członkowie Towarzystwa Miłośników Kęt.
Najnowszy XXI Almanach Kęcki zawiera szereg interesujących artykułów m.in. o księdzu Grzegorzu Zdziewojskim, inicjatorze budowy kaplicy św. Jana Kantego, o szkolnictwie zawodowym w Kętach, o pożarze Kęt w 1797 r., o liturgicznej kapie podarowanej przez króla Jana III Sobieskiego oraz o I kadencji kęckiego samorządu (1867 – 1870).
Almanach można już nabyć w kęckim Muzeum, sklepie „Dewocjonalia” i w księgarni „TuCzytam” przy ul. Mickiewicza.

Zobacz zdjęcia

kbXXI Almanach Kęcki

2018-05-23 17:11:18


Zapraszamy na spotkanie promocyjne najnowszego
Almanachu Kęckiego nr XXI, które odbędzie się
w dniu 25 maja 2018 r. (piątek) o godz. 18.00
w Domu Kultury w Kętach.kbDzień Pamięci.

2018-04-27 12:55:13


W liceum M.Dabrowskiej odbył się już 21 Dzień Pamięci Bohaterem tego spotkania był Bronisław Obara - nauczyciel i wieloletni kierownik szkoły w Witkowicach, założyciel Ochotniczej Straży Pożarnej we wsi, osoba niezwykle zasłużona dla lokalnej społeczności, jeden z nauczycieli wywiezionych do Dachau, gdzie zmarł. Dla upamiętnienia jego 35-letniej pracy pedagogicznej i zasług dla środowiska szkoła podstawowa w Witkowicach nosi jego imię. Poruszający spektakl na tą okazję przygotowały uczennice klas teatralnych oraz Grupa Teatralna „Minus Jeden”.

Zobacz zdjęcia

kbNasi Jubilaci.

2018-04-27 12:49:27


W dni 12 marca 2018 r. obchodził 90 rocznicę urodzin pan Jan Kanty Christ - członek naszego Towarzystwa, były naczelnik Gminy Kęty i wieloletni działacz społeczny.
W dniu 5 kwietnia 2018 r. obchodziła 85 rocznicę urodzin pani Irena Droździk, współzałożycielka Towarzystwa Miłośników Kęt i wieloletnia jego przewodnicząca.Szanowni Jubilaci! Przyjmijcie od wszystkich członków naszego Towarzystwa serdeczne życzenia dużo zdrowia i tradycyjnych „Stu lat”!

kbPremiera książki Tadeusza Dryji.

2018-04-22 12:22:29


W dniu 18 kwietnia 2018r. w sali kameralnej Domu Kultury w Kętach miała miejsca premiera najnowszej książki Tadeusz Dryji " Kładę kamień II - księga imion".
Datę T. Dryja wybrał nieprzypadkowo, gdyż w tym dniu 1940 r. została spalona synagoga przy u. Kazimierza Wielkiego, obok której mieściła się mykwa (łaźnia) i cheder (szkoła dla dzieci żydowskich), 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w gettcie warszawskim.
Książka ta jest uzupełnienie poprzedniej „Kładę kamień .. los kęckich Żydów” i opisuje dalsze losy jej bohaterów
W trakcie spotkania, autor zaprezentował wzruszającą piosenkę „Moja siostra Chaja” w wykonaniu nowojorskiego zespołu The Klezmatics W uznaniu ogromnego wkładu pracy włożonej w napisanie dwóch książek traktujących o historii kęckich Żydów i staranność historyczną, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt, Kazimierz Brzuska, wręczył autorowi oprawione zdjęcie z 1915r., przedstawiające rodzinny dom T.Dryji przy ul. Kościuszki w Kętach.
Obie części książki można nabyć w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach lub w kęckich księgarniach.

Zobacz zdjęcia

kb