AKTUALNOŚCI:

Targi Książki Regionalnej.

2018-10-07 20:11:46


W dniu 30 września odbyły się w Kęckim Domu Kultury pierwsze Targi Książki Regionalnej, w których wzięliśmy udział. Na naszym stoisku pojawiły się wszystkie dostępne nasze wydawnictwa m.in. różne roczniki „Almanachu Kęckiego”, „Mistrz Jan z Kęt”, „Kościół św. Jana Kantego”, „Kęty. Trzy historie” i „Napisane życiem”. Jednak największą niespodziankę sprawiliśmy czytelnikom prezentując najnowszą publikację pt. „Ambroży Grabowski”, która wydaliśmy w 150 rocznicę jego śmierci. Publikacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczestników targów. Warto wspomnieć, że jeden egzemplarz książki przekazaliśmy krakowianinowi, znanemu redaktorowi telewizyjnych programów historycznych i kulinarnych. Robertowi Makłowiczowi , który z uznaniem i dużą wiedzą mówił o twórczości Ambrożego Grabowskiego. W trakcie targów przewodniczący Kazimierz Brzuska zaprezentował multimedialną prezentację działalność naszego Towarzystwa. Z kolei członek naszego Towarzystwa Tadeusz Dryja, autor książki „Kładę kamień” wziął udział wraz z Jadwigą Janus, andrychowska autorką książki „Andrychów. Sceny z Życia miasta” w spotkaniu na temat – „Wielkie historie, lokalne perspektywy”. Impreza ze wszech miar udana i potrzebna, o czym świadczy zainteresowanie nie tylko mieszkańców Kęt.
Kazimierz Brzuska

Zobacz zdjęcia

kbAmbroży Grabowski

2018-10-07 11:59:35


To tytuł najnowszego wydawnictwa naszego Towarzystwa w 150. rocznicę śmierci naszego rodaka. Publikacja składa się z czterech części tematycznych. Pierwsza to wspomnienia Ambrożego Grabowskiego związane wyłącznie z Kętami, w której opisuje swoją młodość, rodzinę, zwyczaje oraz życie w ówczesnych Kętach na tyle, na ile zapamiętał, opuszczając je jako 14,5 - letni chłopiec. W drugiej części dr Marta Tylza-Janosz opisuje Kęty czasów dzieciństwa Ambrożego Grabowskiego oraz prostuje zaistniałe nieścisłości autora wspomnień. Trzecia część piórem dr. Konrada Meusa traktuje o działalności Ambrożego Grabowskiego w Krakowie, w którym w sposób twórczy spędził 71 lat swego życia. Część czwarta prezentuje pamiątki po Ambrożym Grabowskim, tym cenniejsze, że niewiele ich się ostało.

Zobacz zdjęcia

kbZasłużony dla Gminy Kęty

2018-08-02 11:32:05Tytuł "Zasłużony dla Gminy Kęty" dla Pana Jana Kantego Christa i Towarzystwa Miłośników Kęt

27 lipca w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach odbyła się uroczysta LI sesja Rady Miejskiej, podczas której Pan Jan Kanty Christ oraz Towarzystwo Miłośników Kęt otrzymali tytuły „Zasłużony dla Gminy Kęty”. Uchwały o nadanie tytułów Rada Miejska w Kętach podjęła w maju br.
Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach, Marek Nycz, witając obecnych: radnych Rady Miejskiej w Kętach, burmistrza Gminy Kęty – Krzysztofa Jana Klęczara wraz z zastępcą Rafałem Ficoniem, sekretarz Gminy Kęty – Ewelinę Jurę-Bączek, dyrektor Muzeum w Kętach – Martę Tylzę-Janosz. Szczególne powitanie skierował w stronę Pana Jana Kantego Christa, który przybył na uroczystość z małżonką Ireną oraz rodziną, towarzyszących Panu Janowi druhów strażaków z Komendantem Gminnym Józefem Szafranem na czele, członków Związku Kombatantów w Kętach oraz członków Towarzystwa Miłośników Kęt na czele z przewodniczącym Kazimierzem Brzuską z żoną Barbarą, a także byłych przewodniczących TMK - Pani Ireny Droździk i Pani Anny Chowaniak, jak również tych, którzy zakładali i rozwijali stowarzyszenie i do dziś kontynuują społeczną działalność miasta Kęty.

Zobacz zdjęcia

kb


Uroczysta sesja Rady Miejskiej

2018-07-23 10:48:37

kbZasłużeni dla Gminy Kęty

2018-07-03 16:54:08


Miło nam poinformować członków i sympatyków Towarzystwa
Miłośników Kęt, że w dowód uznania za wybitne zasługi dla
rozwoju Gminy, Rada Miejska w Kętach uchwałą nr XLVII/429/2018
z dnia 28.05.2018 r. nadała Towarzystwu Miłośników Kęt i naszemu członkowi
panu Janowi Christowi tytuł "Zasłużony dla Gminy Kęty".
Akty wyróżnień zostaną wręczone na uroczystej sesji Rady Miejskiej w miesiącu
lipcu na którą serdecznie zapraszamy członków Towarzystwa.
Dokładny termin sesji podamy na naszej stronie internetowej.

Zobacz zdjęcia

kb