AKTUALNOŚCI:

Życzenia Świąteczne

2018-12-18 16:08:11kb22 kwesta za nami.

2018-11-03 13:42:55


Już po raz 22. w dniu 1 listopada 2018 r. Towarzystwo Miłośników Kęt zorganizowało kwestę cmentarną na rzecz renowacji i konserwacji zabytkowych obiektów, znajdujących się na kęckim cmentarzu komunalnym. W czwartek 1. listopada 65 wolontariuszy, przy pięknej słonecznej pogodzie, w godz. od 8 – 16 kwestowało przy 4. bramach cmentarza. Wśród wolontariuszy byli członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Kęt, samorządowcy, strażacy uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci oraz liczni ochotnicy. Dzięki ofiarności odwiedzających w dniu Święta Zmarłych groby swoich bliskich, udało się zebrać 15 598,20 zł. Jest to jak dotąd najwyższa kwota zebrana w trakcie dotychczasowych kwest, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Kęt. Pieniądze te zostaną przeznaczone w przyszłym roku na prace konserwacyjno – renowacyjne kolejnego zabytkowego pomnika nagrobnego znajdującego się na kęckim cmentarzu.
Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty zostały przeprowadzone konserwacyjne zabytkowego pomnika nagrobnego 22 letniego kleryka Józefa Ryłko, zmarłego 2 marca 1905 r. Jest to już 18 zabytek, poddany pracom konserwacyjnym za pieniądze zebrane w trakcie dotychczasowych kwest
Serdecznie dziękujemy wszystkim kwestującym, którzy poświęcili swój czas dla tak szlachetnego celu jakim jest ratowanie historycznych zabytków naszego miasta.
Szczególne podziękowania kierujemy do ofiarodawców za wyjątkową hojność, dzięki której mogą być kontynuowane dalsze prace konserwacyjne na naszym cmentarzu.

1 listopada kwestowali:
Adamus Andrzej, Adamus Barbara, Adamus Maciej, Bakalarski Jacek, Banaś Błażej, Baraniecka Alicja, Bryzek Andrzej, Brzozowicz Sylwia, Brzuska Kazimierz, Chowaniak Anna, Chrapkowicz Maria, Cwynar Jerzy, Dryja Tadeusz, Flasz Andrzej, Flasz Grażyna, Front Natalia, Front Wacław, Gandor-Bakalarska Maria, Gołek Małgorzata, Gardyński Tomasz, Goliasz Katarzyna, Goliasz Beniamin, Grabowska Urszula, Grzela Klaudyna, Handzlik Mariusz, Honkisz Józef, Jachnicka Zofia, Jarosz Zbigniew, Jasek Wanda, Kadłubicka Lucyna, Kadłubicka Mirosława, Kadłubicka-Żydek Katarzyna, Karaim Maria, Kasolik-Piecha Małgorzata, Klęczar Aneta, Klęczar Krzysztof, Koperska Maria, Kowalska Grażyna, Króliczek Ewa, Kruczalak Adam, Lewandowska Barbara, Łuniewska Iwona, Majkucińska Krystyna, Matusiak Maria, Matusiak Maria, Matusiak Wanda, Mitoraj-Mrzygłód Maria, Mrowiec Adam, Mrowiec Helena, Nowak Alina, Nycz Marek, Nycz Mirosława, Plewniak Łukasz, Rodak-Duraj Małgorzata, Sokół Stanisław, Sordyl Janina, Szafran Józef, Szewczyk Nina, Szłapa Kacper, Szłapa Kazimiera, Szpilka Weronika, Wągiel Małgorzata, Wągiel Marek, Wróbel Wojciech, Zabłocki Włodzimierz, Zajac Jadwiga.

Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt
Kazimierz Brzuska

Zobacz zdjęcia

kbKolejny zabytek uratowany.

2018-10-27 13:55:10


W najstarszej części założonego w 1826 r. cmentarza w Kętach, znajdują sie 53 zabytkowe obiekty (pomniki nagrobne, tablice, kaplice itp.) wpisane do rejestru zabytków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatorów w Krakowie. Większość z nich, pochodząca z II połowy XIX w. i przełomu XIX i XX w. znajduje się w bardzo złym stanie zachowania i gdyby nie podjęte w 1996r. przez Towarzystwo Miłośników Kęt działania, wiele z nich uległoby już zupełnemu zniszczeniu. Do 2017 r. za zebrane w trakcie corocznej kwesty cmentarnej środki poddano dotąd pracom konserwacyjnym 17 zabytkowych obiektów cmentarnych. W tym roku, decyzją zarządu Towarzystwa Miłośników Kęt, pracom konserwatorskim poddano zabytkowy pomnik nagrobny, zmarłego 2 marca 1905 r. 22 letniego kleryka Józefa Ryłko. Pomnik kolumnowy składał się z kamiennej podstawy, betonowego cokołu na którym posadowiona była bardzo zniszczona, z licznymi ubytkami i rozwarstwieniami, kamienna rzeźba aniołka. Z racji złego stanu zachowania kamiennej rzeźby, staraliśmy się o znalezienie najlepszego wykonawcy konserwacji. Udało nam się podpisać umowę z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki została przeprowadzona profesjonalna konserwacja rzeźby, która odzyskała swój pierwotny wygląd. Konserwacja pozostałych elementów pomnika (cokół, podstawa i kute ogrodzenie) została wykonana w pracowni konserwacji dzieł sztuki „Reparo” dr Mariusza Wrony. Okazało się, że cokół jest niestety z betonu, gdyż pierwotny z piaskowca uległ kilkadziesiąt lat temu zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Wobec tego, zapadła decyzja o wykonaniu cokołu. Wykonany został z podkarpackiego piaskowca, a na jednej jego stronie została wykonana ręcznie pierwotna inskrypcja. W połowie października zostały przywiezione poszczególne elementy pomnika i po kilku dniach prace konserwatorskie zostały zakończone. Ten nieduży kamienny zabytkowy pomnik nagrobny jest jednym z najpiękniejszych na naszym cmentarzu świadcząc o kunszcie jego twórców, którzy go stworzyli przed ponad stu laty jak i umiejętnościach współczesnych konserwatorów zabytków. Koszty prac konserwatorskich zostały pokryte ze środków pieniężnych zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty cmentarnej.
Również w tym roku w dniu 1 listopada wolontariusze będą kwestować przy bramach kęckiego cmentarza, zbierając środki na ratowanie kolejnego zabytku.
Kazimierz Brzuska
Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt

Zobacz zdjęcia

kbJarmark Świętojański.

2018-10-27 13:35:01


Już po raz siódmy w dniu 21 października 2018 r. uczestniczyliśmy w tradycyjnym Jarmarku Świętojańskim na kęckim rynku. Wśród licznych stoisk znalazło się i nasze, na którym prezentowaliśmy własne wydawnictwa m.in. roczniki „Almanachu Kęckiego”, Mistrz Jan z Kęt”, „Kęty. Trzy historie” czy „Kościół św. Jana Kantego”. Dużym powodzeniem cieszyły się nasze najnowsze publikacje – „Ambroży Grabowski” i kalendarz na 2019 r. „Kęty z lotu ptaka. odwiedzali nas głównie miłośnicy historii. Szczególnie miłe były spotkania ze starszymi mieszkańcami, którzy chętnie dzielili się wspomnieniami ze swego dzieciństwa, opisując Kęty tak, jak je zapamiętali.

Zobacz zdjęcia

kbTargi Książki Regionalnej.

2018-10-07 20:11:46


W dniu 30 września odbyły się w Kęckim Domu Kultury pierwsze Targi Książki Regionalnej, w których wzięliśmy udział. Na naszym stoisku pojawiły się wszystkie dostępne nasze wydawnictwa m.in. różne roczniki „Almanachu Kęckiego”, „Mistrz Jan z Kęt”, „Kościół św. Jana Kantego”, „Kęty. Trzy historie” i „Napisane życiem”. Jednak największą niespodziankę sprawiliśmy czytelnikom prezentując najnowszą publikację pt. „Ambroży Grabowski”, która wydaliśmy w 150 rocznicę jego śmierci. Publikacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczestników targów. Warto wspomnieć, że jeden egzemplarz książki przekazaliśmy krakowianinowi, znanemu redaktorowi telewizyjnych programów historycznych i kulinarnych. Robertowi Makłowiczowi , który z uznaniem i dużą wiedzą mówił o twórczości Ambrożego Grabowskiego. W trakcie targów przewodniczący Kazimierz Brzuska zaprezentował multimedialną prezentację działalność naszego Towarzystwa. Z kolei członek naszego Towarzystwa Tadeusz Dryja, autor książki „Kładę kamień” wziął udział wraz z Jadwigą Janus, andrychowska autorką książki „Andrychów. Sceny z Życia miasta” w spotkaniu na temat – „Wielkie historie, lokalne perspektywy”. Impreza ze wszech miar udana i potrzebna, o czym świadczy zainteresowanie nie tylko mieszkańców Kęt.
Kazimierz Brzuska

Zobacz zdjęcia

kbpoprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 następna